Reuters: Batı, Türkiye aracılığıyla İran’a mesaj gönderdi

İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan Batılı bir diplomat, son günlerde Batılı devletlerin Türkiye aracılığıyla İran’a mesajlar iletmeye çalıştığını, bu mesajlarda İsrail’le karşılıklı saldırılar sonrası artan gerilimin düşürülmesi çağrılarının yinelendiğini kaydetti.

Ankara aracılığıyla Tahran’a iletilen mesajların içeriği konusunda soruya yanıt veren diplomat, “Son günlerde, özellikle tırmanışı azaltma mesajını yeniden dile getirerek, Türkiye aracılığıyla İran’a mesajlar iletmeye çalıştık.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu bu mesajlar, İsrail’in İran’a yönelik saldırısı gerçekleşmeden iletilmişti.

İRAN’IN SALDIRISI ÖNCESİNDE DE TÜRKİYE’NİN KAPISINI ÇALMIŞLARDI

İran’ın 13 Nisan gecesi İsrail’e düzenlediği insansız hava aracı (İHA) ve füze saldırısının ardından Reuters haber ajansına konuşan Türk diplomatik bir kaynak da İran’ın İsrail’e düzenlemeyi planladığı saldırı öncesinde Türkiye’yi bilgilendirdiğini belirtmişti. Kaynağın açıklamasına göre, ABD de İran’a Ankara aracılığıyla bir mesaj göndermiş ve söz konusu operasyonun “belirli sınırlar içinde olması gerektiğini” kaydetmişti.

Türk Dışişleri Bakanlığı da bölgedeki durum hakkında yazılı açıklama yapmıştı. “Yaşanan hadise öncesinde İran ve ABD makamlarıyla görüşerek itidal çağrısında bulunulduğunu” ifade eden Dışişleri Bakanlığı, “Tarafların karşılıklı beklenti ve mesajları da ülkemiz üzerinden iletilmiş, tepkilerin orantılı olması yönünde gerekli girişimler yapılmıştır.” ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x